English version
Міста-партнери

                                  

 

Банська Бистриця (Словацька Республіка)

Сучасна Банська Бистриця (Banská Bystrica) – неофіційна столиця Центральної Словаччини, адміністративний центр Банськобистрицького краю та головний фінансовий центр країни.

Банська Бистриця розташована в центральній частині Словаччини, у долині річки Грон. З трьох боків місто оточують гірські ланцюги: Низькі Татри на північному сході, Фатри на північному заході і Кремніца на заході, кожний з яких – екологічний об’єкт під особливою охороною.

Населення: 78 484 осіб (станом на 31.12.2017 року)

Площа: 103,4 км²

Приматор міста (мер) – Ян Носко (з 2014 року).

Спочатку Банська Бистриця була невеликим селом. У XIII столітті сюди переселилися декілька десятків сімей німецьких колоністів. У 1255 році угорський король Бела IV надав поселенню міський статус. У середньовіччя місто — важливий промисловий і торговий центр Угорського королівства.

Фото: Банська Бистриця (Словацька Республіка)

У місті працює чотири театри, старовинний Музей центральної Словаччини (заснований у 1889 році) та багатий на військові експонати Музей Словацького повстання. У 2000-х роках — один з академічних центрів дослідження військової історії УПА.

Банська Бистриця – це справжній екологічно чистий курорт. Сучасній міській інфраструктурі Банської Бистриці може позаздрити навіть людина з великого сучасного мегаполісу. Басейни, аквапарки, хокейні арени, стадіони, багаточисленні спортивні клуби, театри, кінотеатри, нічні клуби, колоритні ресторани, сучасні шопінг-центри – і все це в одному невеличкому, але прекрасному містечку.

Фото: Центральна площа Банської Бистриці

Неподалік Банської Бистриці розташовані загальновідомі гірсько-лижний курорт "Доновали" (с. Доловали) та SPA-курорт "Брусно" (с. Брусно).

Банська Бистриця – це місто молоді, справжній студентський світ. Більш ніж 26 тисяч студентів навчаються у двох державних університетах та в одному приватному інституті. Також діють Академія мистецтв та філія Словацького медичного університету.

Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці вважається одним із найкращих не лише в Словаччині, але й у всій східній частині Євросоюзу. Українська академія банківської справи має партнерські відносини з університетом Матея Бела.

Фото: Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці

Партнерські зв’язки між Сумами та Банською Бистрицею розпочалися ще у 2013 році на рівні торгово-промислових палат двох міст. З того часу Сумською торгово-промисловою палатою було організовано 7 бізнес-місій до м. Банська Бистриця. Це стало поштовхом до налагодження зв’язків вже між адміністраціями міст.

Так 25-28 лютого 2016 року здійснено офіційний візит міського голови Олександра Лисенка до м. Банська Бистриця, де відбулася зустріч із приматором словацького міста та було обговорено питання налагодження подальшої співпраці між містами.

З візитом у відповідь 25-28 вересня того ж року в Сумах перебувала офіційна делегація м. Банська Бистриця на чолі із приматором міста Яном Носком. Результатом зустрічі стало підписання Меморандуму про співпрацю між містом Суми та містом Банська Бистриця.

Волен (Швейцарія)

Місто Волен, Швейцарія – місто кантону Ааргау, населенням 16,0 тис. осіб (станом на 31.12.2017 року), площею 12,48 км².

Починаючи з 2004 року між м. Волен та м. Суми склалися тісні дружні стосунки. У цьому ж році була направлена перша пожежна машина для Сумської області.

У 2006 році створений благодійний фонд «Help-Point Sumy» і одразу була укладена офіційна трьохстороння угода між благодійним фондом в особі його президента Маріанни Піффаретті, м. Суми і Сумською обласною державною адміністрацією. Виконавчий комітет Сумської міської ради та Сумська обласна державна адміністрація взяли на себе відповідальність за зустріч, супровід Конвою з гуманітарною допомогою для пожежних частин, лікарень та міліції м. Суми та Сумської області, що прибуває двічі на рік.

З того часу угоди укладаються щорічно. З 2008 р. уряд кантону Ааргау (Швейцарія) також бере активну участь у фінансуванні цього благодійного проекту.

Фото: Озеро Волен

У період з 2004 по 2011 роки регулярно передаються спеціальні транспортні засоби для пожежних команд, лікарень і міліції Сумської області. Окрім цього, зі Швейцарії передані тонни гуманітарного вантажу, а саме:

 • для медичних установ (медичне устаткування, спеціальні меблі, м'який інвентар, одноразові системи, машини швидкої допомоги);
 • для пожежних частин (спецодяг, каски, пожежні машини);
 • для ДАІ (патрульні авто).

Гуманітарний вантаж для міста Суми збирає не лише громада Волена, а й весь кантон Ааргау. 

У період з 2006 по 2012 роки тільки лікарні міста Суми отримали від швейцарських партнерів гуманітарної допомоги на суму понад 3 млн. грн.

У вересні 2009 року під час зустрічі чергового конвою з гуманітарною допомогою, з щирими привітаннями до міста Суми завітав Посол Швейцарії в Україні Георг Цублер.

У вересні 2012 року інший Посол Швейцарії в Україні Крістіан Шьоненбергер також відвідав місто Суми. Він зустрівся з головою Сумської обласної державної адміністрації Юрієм Чмирем та першим заступником Сумського міського голови Миколою Войтенком з метою обговорення напрямів подальшої співпраці. Посол також привітав своїх співвітчизників та висловив подяку всім, хто бере участь в організації та проведенні гуманітарної місії «Конвой».

18 січня 2013 року підписано Угоду про співпрацю стосовно гуманітарної допомоги для міста Суми та Сумської області.

З 14 по 22 квітня 2013 року проведено перший етап прийому гуманітарної місії «Конвой 2013/1». Орієнтовна вартість отриманої гуманітарної допомоги для лікувальних закладів м. Суми склала 100 тис. грн. та отримано 1 легковий автомобіль для Сумського МВ УМВС України в Сумській області.

17-22 вересня 2013 року проведено другий етап прийому гуманітарної місії «Конвой 2013/2». Надано гуманітарної допомоги вагою майже 300 тонн: меблі, матеріали, інструменти для освітньої та медичної галузей, Державної служби з надзвичайних ситуацій, 1 легковий спецавтомобіль - для правоохоронців.

20 січня 2014 року з робочим візитом до міста Суми завітала Маріанне Піффаретті – Президент благодійного фонду «Help Point Sumy» (м. Волен, Швейцарія), яка зустрілась з міським головою з метою обговорення доставки гуманітарної допомоги «Конвой 2014».

22 січня 2014 року за результатами попередньої зустрічі підписано трьохсторонню угоду про співпрацю на 2014-2015 роки між Сумською міською радою, благодійним фондом «Help Point Sumy» та Сумським обласним благодійним фондом «Хельвеція».

З 15 по 24 листопада 2014 року в місті Суми перебували представники гуманітарної місії «Конвой 2014». Цьогорічний вантаж переважно медичного спрямування, зокрема операційні шафи, столи, медичні кушетки, допоміжні засоби для інвалідів, матраци для ліжок, медичне обладнання, інструменти, лікарняна білизна загальною вагою 7600 кг.

Протягом 2015 року швейцарський благодійний фонд «Help-Point Sumy» на чолі з Президентом Маріанне Піффаретті відвідав м. Суми три рази та надав допомогу для муніципальних закладів міста загальною вагою 107,66 тис. кг та 4 автомобіля для міської поліції.

Крім того, було передано ліжка та речі, необхідні для побуту і навчання для сумських військових.

Згідно з підписаною 17 лютого 2016 року угодою про співпрацю, до Сум із Волена надійшло гуманітарного вантажу загальною вагою понад 80 т.

15 серпня 2017 року президент об’єднання «Help-Point Sumy» Маріанне Піффаретті відвідала комунальну установу «Центр надання соціальних, медичних та психологічних послуг учасникам бойових дій, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей» та шпиталь для ветеранів війни, де проходили лікування та реабілітацію військові, задіяні в антитерористичній операції.

23 вересня Маріанне Піффаретті побувала у міському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня». Візит був присвячений знайомству з відділенням денного перебування інвалідів з розумовою відсталістю «Спільнота». Гуманітарна допомога, яку отримують особи з інвалідністю, – інвалідні візки, ходунці, меблі, ліжка та інше – є серйозною підтримкою підопічних комунальної установи.

У 2017 році, так само як і в попередні роки, доставку гуманітарного вантажу (загальною вартістю 628,4 тис. грн.) було розподілено на дві частини. Перша частина вантажу складалася здебільшого з медичного та пожежно-рятувального обладнання, а друга – в основному з обладнання для медичних закладів.

17 квітня 2018 року президент об’єднання «Help-Point Sumy» Маріанне Піффаретті відвідала НВК № 16 ім. Олексія Братушки. Візит був присвячений знайомству з навчально-виховним комплексом та напрацюваннями у сфері інклюзивної освіти.

21 квітня представники гуманітарної місії, котрі доправляли до Сум 25-й вантаж від благодійного фонду «Help-Point Sumy», відвідали комунальне підприємство «Електроавтотранс» і ТОВ «Керамейя».

Згідно з укладеною угодою, у 2018 році Суми отримали гуманітарну допомогу загальною вагою 137,3 т та вартістю 599,1 тис. грн. для соціальних та освітніх закладів. Переважно вантаж складався із матеріалів медичного спрямування.

 Враца (Болгарія)

Місто розташоване на північному заході Болгарії, біля північних передгір’їв Стара-Планіни, адміністративний центр Врачанскої області в 116 км від міста Софії. Населення – 65 тис. осіб.

Під час візиту Сумської офіційної делегації 26 липня 1966 року відбулися перші контакти з питань встановлення і розвитку дружніх відносин, співробітництва та взаємодопомоги між Сумською обласною адміністрацією та Врачанським округом, згідно яких і визначено міста-побратими: Суми - Враца.

З 27 травня по 3 червня 1996 року з візитом у м. Враца перебувала офіційна делегація м. Суми, за підсумками якого 3 червня 2000 року було підписано Угоду про дружбу і співробітництво між дружніми містами Суми та Враца на безстроковий період.

Протягом тривалого періоду дружніх відносин неодноразово відбувався обмін делегаціями з метою вивчення різних питань: управлінської діяльності, розвитку комунального господарства міста, роботи транспорту, питань освіти, охорони здоров'я, спорту, туризму, роботи промислових підприємств.

Враца (Болгарія)

Фото: Враца (Болгарія)

Театральні колективи м. Суми неодноразово брали участь у традиційному міжнародному фестивалі у м. Враца.

Неодноразово відбувалися обміни спеціалістами різних галузей з метою обміну досвідом.

Починаючи з 2009 року творчі та фольклорні колективи м. Суми беруть участь у Міжнародному фольклорному фестивалі «Врачанська весна», де виконують українські народні пісні, знайомлять жителів Врачанського округу з національними танцями та музичними інструментами.

Також, щороку представники м. Суми беруть участь в урочистостях з нагоди святкування річниці подвигу національного героя Болгарії Хрісто Ботева (Дня міста Враца) та зустрічаються з представниками україно-російської общини м. Враца.

У 2013 році офіційна делегація міста Враца взяла участь у святкуваннях Дня міста Суми.

У рамках співпраці з дружнім містом у 2015 році відбулося два візити до м. Враца:

 • з 28 квітня по 1 травня творчий колектив «Молодість» взяв участь у Х Міжнародному фольклорному фестивалі «Врачанська весна», де представив не лише місто Суми, а й всю Україну, та став переможцем фестивалю;
 • у червні представники Сумської міської ради взяли участь у святкових заходах, присвячених Дню дружнього міста.

Фото: Враца (Болгарія)

У період з 1 по 3 вересня 2017 року делегація міста Враца завітала до міста Суми та прийняла участь у щорічному святкуванні Дня міста Суми.

У червні 2018 року офіційна делегація міста Суми відвідала партнерське місто, де взяла участь в урочистих заходах із нагоди Дня міста Враца та 142-ої річниці з Дня подвигу Христо Ботева та його загону.

Під час офіційної зустрічі з мером міста Враца паном Каліном Каменовим було підписано Угоду про партнерство та співпрацю між містами, яка передбачає обмін досвідом і спільними проектами у сфері місцевого самоврядування, культурно-спортивне співробітництво, спільні виставки, конференції та форуми, сприяння підприємництву, зміцненню зв'язків у сфері туризму та охорони здоров'я.

 

 

Ґожув-Велькопольський (Республіка Польща)

Місто Ґожув-Велькопольський – адміністративний центр воєводського підпорядкування, Любуського воєводства, розташований у західній частині Республіки Польща на р. Варта (ліва притока р. Одер), в 40 км від кордону з ФРН. Населення 128 тис. чол. (площа 88 кв. км).

Місто було засноване в XII ст. (первинна назва Ландсберг над Вартою), германською династією Асконських, як торговий центр на роздоріжжі з заходу на схід (Західна Європа – Східна Азія, близький Схід), з півночі на південь (Скандинавія - Балкани). Інтенсивний розвиток міста набув у XIX ст. завдяки вигідному географічному розташуванню та судноплавству по р. Варта, бурхливо розвиваються текстильна, металообробна та переробна промисловість.

З 1945 р. після закінчення ІІ Світової війни місто переходить до Польщі під назвою – Ґожув-Велькопольський, як центр Любошського воєводства.

Місто з багатими історичними та культурними традиціями завжди було одним із центрів, який притягував туристів. У місті багато пам'яток архітектури (кафедральний собор XII ст.), оборонні мури міської цитаделі, один з найбільших у Польщі парк пам'яток паркового мистецтва XVII ст., перша ткацька мануфактура XVIII ст., багато пам'ятників видатним творцям західноєвропейської та польської історії, доля яких пов'язана з містом. У місті щорічно проводяться осінні Міжнародні фестивалі джазової музики та Декада театрів Польщі. Відкрито постійно діючі музеї історії міста, музей мистецтв та антикварний музей, галереї фотомистецтва та сучасного мистецтва.

Гожув (Польща)

фото: Ґожув-Велькопольский (Польща)

Освіта Ґожува-Велькопольського представлена двома вищими навчальними закладами – Академія фізкультури та спорту і Вищою школою бізнесу, декілька коледжів в основному технічного спрямування з сучасним технічним оснащенням. Багато державних та приватних ліцеїв і гімназій.

Економіка міста представлена сучасними підприємствами: "ВАРТА" – по виготовленню електронного обладнання для автомобілів (концерн "Фольксваген"), фабрика синтетичних волокон, підприємство по виготовленню пластмасових виробів для автомобільної промисловості (концерн "Рено"). Зі вступом Польщі до ЄС бурхливо розвивається Ґожув-Велькопольська вільна економічна зона. Будується ряд підприємств із залученням інвестицій Великобританії (автозапчастини), Бельгії (підприємство по виготовленню підйомного обладнання), Голландії (харчопереробна галузь), Словенії (фармацевтична промисловість), Чехії (пошиття спец одягу). У місті регулярно проводяться Міжнародні господарчі презентації за участю міст-партнерів м. Ґожува-Велькопольського. Зі вступом Польщі до ЄС Ґожув-Велькопольский є активним учасником по реалізації програм у рамках ЄС, зокрема по будівництву сучасних автомагістралей, охороні навколишнього середовища та охороні пам'яток архітектури.

Велика увага з боку міської влади приділяється здоров'ю населення та культурному дозвіллю. У 2004 році введено в експлуатацію один із найбільших в Польщі оздоровчий центр "Слов'янка" з аквапарком та критим льодовим катком, заміські оздоровчі бази з кінноспортивними центрами та велосипедними доріжками.

Наприкінці 2005 року підписано Угоду між містами Суми та Ґожув-Велькопольський про довгострокове торгівельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво. Цікавим прикладом для україно-польських відносин став той факт, що на підставі дружніх відносин між містами Суми та Ґожув-Вельопольський у 2008 році була підписана Угода про співробітництво на рівні керівництва Сумської області і Любошського воєводства. Так партнерські відносини двох міст перейшли на регіональний рівень.

Фото: Ґожув-Велькопольский (Польща)

19 травня 2011 року міський голова Геннадій Мінаєв та Президент м. Ґожув-Велькопольський Тадеуш Єнджейчак підписали додаткову Угоду про подальшу співпрацю між дружніми містами. Сторони підтвердили своє прагнення до зміцнення дружніх відносин, заснованих на принципах рівності, взаємної поваги й зацікавленості та висловили бажання і в подальшому розвивати взаємовигідні зв’язки. Додаткова Угода продовжує дію попередньої Угоди між м. Ґожув-Велькопольськийі м. Суми від 18 грудня 2005 року ще на п’ять років (до 18 грудня 2015 року) та стає базовою у програмі взаємин в економічній, гуманітарній, суспільній сферах.

Урочиста подія відбулася в рамках офіційного візиту делегації міста Суми до Ґожува-Велькопольського на запрошення польської сторони 17-20 травня. Програма перебування була насиченою та різноплановою – урочистості з нагоди відкриття в Ґожуві новозбудованої філармонії, офіційна зустріч перших осіб міст-побратимів, підписання додаткової Угоди про подальшу співпрацю, знайомство з функціонуванням муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", відвідини музейного комплексу Nietoperek.

18 травня ввечері свої двері гостинно відкрила філармонія м. Ґожув. Під час урочистої церемонії відкриття Геннадій Мінаєв привітав друзів з цією визначною подією в культурному житті Ґожува-Велькопольського та висловив сподівання на подальший розвиток та поглиблення культурних обмінів. У свою чергу Тадеуш Єнджейчак запропонував розглянути можливість організації концерту сумських митців на сцені презентованої філармонії.

Під час особистої офіційної зустрічі міським головою та Президентом міста були обговорені питання сприяння польської сторони щодо участі Сум у програмах Євросоюзу. Наразі, влада Ґожува-Велькопольського запропонувала владі міста Суми допомогу в написанні грантових програм.

Сторони обговорили і питання економічного розвитку територій, зміцнення комунального господарства, інфраструктурного будівництва. За останні два роки у наших польських друзів відбулися значні зміни в архітектурному плануванні набережної ріки Варта, будівництві мостів, торговельних центрів.

Особлива увага була приділена досвіду Ґожува щодо будівництва та утримання муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", який розташований у зеленій зоні міста. У структурі комплексу - олімпійський 80-метровий басейн, аквапарк, льодовий каток, корти, зони для настільного тенісу.

Делегації Ґожува-Велькопольського брали участь у відзначенні Днів міста Суми.

Делегація сумських старшокласників у 2013 та 2014 роках відвідали Міжнародні літні табори в м. Франкфурт-на-Одері (Німеччина). Юні сумчани відпочивали та спілкувалися з однолітками з ще 9 країн Європи. Молодь на гостини запросили представники дружнього міста Ґожув-Велькопольський, яке має партнерські зв’язки з німецьким містом.

З 30 серпня по 12 вересня 2014 року 39 дітей та підлітків із Сум мали змогу відпочити в дитячому таборі м. Дзівнув (Республіка Польща) на березі Балтійського моря.

За підтримки Президента міста Ґожув-Велькопольський Тадеуша Єнджейчака для обдарованих школярів та дітей із малозабезпечених та багатодітних родин міста Суми організовано безліч цікавих екскурсій, ігор та пізнавально-наукових заходів.

Захоплюючі пригоди на свіжому повітрі та спортивні командні змагання прищеплювали дітям любов до здорового способу життя, спорту, згуртованості та підтримці одне одного. Особливо цікавим досвідом для підлітків став візит 5 вересня до мерії міста Ґожув-Велькопольського та зустріч з Президентом міста Тадеушем Єнджейчаком, де всі отримали подарунки на згадку.

Фото: Собор Успіння Пресвятої Діви Марії

За сприяння міста Гожув-Велькопольский у 2014 році 39 дітей та підлітків з м. Суми мали змогу відпочити в дитячому таборі м. Дзівнув (Республіка Польща) на березі Балтійського моря.

У червні 2016 року на запрошення польської сторони юні сумські футболісти ФЦ «Барса» взяли  участь у турнірі «Міні-Євро-2016» (м. Ґожув-Велькопольський), виборовши 2 місце серед 24 представлених команд.

У серпні 2017 року на запрошення Сумського міського голови Олександра Лисенка місто Суми відвідала делегація Футбольної Асоціації міста Ґожув-Велькопольський на чолі з її президентом Лешеком Янов’яком. Юні футболісти мали змогу відвідати та пограти на стадіоні ФЦ «Барса» зі своїми однолітками та познайомитися з м. Суми.  Поїздка відбулася за сприяння адміністрацій обох міст.

Також, у 2017 році представники Сумської міської ради відвідали місто-партнер Ґожув-Велькопольський з нагоди 760-го Дня народження міста.

 

Кутаїсі (Грузія)

Кутаїсі – один з найважливіших історичних та економічних центрів у Західній Грузії, та столиця історичної області Імеретії. Місто лежить на берегах річки Ріоні, на висоті 125-300 м над рівнем моря. Знаходиться на відстані 221 км від Тбілісі та 150 км від Батумі. Площа – 67,7 кв.км. Населення – 140,9 тис. осіб. З 2012 року в Кутаїсі розташовані уряд та парламент Грузії.

Основним транспортом в Кутаїсі є маршрутні таксі. Також діють міські автобуси. Два залізничні вокзали пов'язують Кутаїсі із Західною та Східною Грузією. Також біля міста розташований міжнародний аеропорт Копітнарі, який був реконструйований та знову відкритий наприкінці 2012 року.

Кутаїсі поетично називають містом травня і троянд, тому що 2 травня вже більше 100 років святкується День міста – Кутаїсоба, а на вулицях і в скверах троянди квітнуть майже цілий рік.

Як і більшість місць Кавказу, Кутаїсі періодично страждав від набігів турків, опіки Російської імперії та трансформацій часів СРСР. Це місто славиться пам'ятками історичної архітектури, соборами, музеями археології з неймовірними колекціями. При цьому воно було і залишилося населеним пунктом з досить розвиненою промисловістю та індустріальним центром країни.

Фото: Кутаїсі (Грузія)

Місто Кутаїсі відоме насамперед собором Баграті та Гелатським монастирем – пам'ятками Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, можна відвідати знамениті монастирі (Моцамета, Гелати), відомий далеко за межами Грузії заповідник Сатаплі з древніми слідами динозаврів, легендарну печеру Прометея (Куміставі), а також руїни царського палацу Гегуті.

У місті працює з кінця XIX століття драматичний театр, є також оперний театр.

На запрошення, офіційна делегація з м. Кутаїсі перебувала в м. Суми з 1 по 5 вересня 2018 року. На Урочистій сесії міський голова Олександр Лисенко та уповноважений представник – начальник департаменту з управління економічним розвитком, комунальною власністю та транспортом Муніципалітету Кутаїсі Георгій Гіоргобіані підписали Угоду про співпрацю між містами Суми та Кутаїсі. Слід зазначити, що раніше місто Суми вже співпрацювали з містом Кутаїсі у сфері спортивних обмінів для людей з обмеженими можливостями, зокрема, між спортивним клубом «Фенікс» та Федерацією інвалідів «Agordzineba – 2002».

Фото: Підписання Угоди про співпрацю між містами Суми (Україна) та Кутаїсі (Грузія)

Фото: Підписання Угоди про співпрацю між містами Суми (Україна) та Кутаїсі (Грузія)

 

 

 

Люблін (Польща)

Люблін — адміністративний центр Люблінського воєводства, розміщений у східній частині Польщі. Площа міста - 147,5 кв.км. Місто розміщене за 175 км від столиці Польщі Варшави та за 100 км від українсько-польського кордону. Кількість мешканців близько 355 тис. осіб.

21 червня 2002 року підписано Протокол намірів між містами Люблін та Суми.

Сумський державний університет має партнерські зв’язки з університетом ім. Марії Склодовської-Кюрі (м. Люблін).

Починаючи з 2007 року між містом Суми та його польськими партнерами, містами Люблін та Ґожув Вєлькопольські, почалось впровадження якісно нових проектів, які були спрямовані на обмін управлінським досвідом між посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Фото: Люблін (Польща)

За підтримки мерії міста Люблін, представники міста Суми мають можливість брати участь у різноманітних заходах, які відбуваються у Любліні, а саме:

 • інвестиційний економічний форум «LUB-INVEST» - бізнесмени;
 • «Ягелонський ярмарок» - творчі колективи (співаки, музиканти) та народні майстри;
 • участь у програмах обміну досвідом між посадовими особами місцевого самоврядування.

З 2007 року депутати та посадові особи місцевого самоврядування міста Суми під час перебування у Любліні, мали можливість ознайомитись з роботою «Єдиного дозвільного центру», бібліотек, закладів охорони здоров’я, комунальних підприємств тепло- та водопостачання. Вивчали досвід розвитку туристичної інфраструктури, а саме роботу: Люблінського центру туристичної інформації (LOIT), брали участь у роботі туристичної виставки «LUBTOUR-2008».

Саме участь представників органу місцевого самоврядування міста Суми в різноманітних заходах, організованих з Мерією міста Люблін, стало підґрунтям для роботи у більш складному проекті МЗС Польщі 2010 року – «Міста, що розвиваються – використання польського та українського досвіду у сфері будівництва сучасного самоврядування».

У вересні 2012 року представники міста Суми взяли участь у Конгресі Ініціатив Східної Європи (КІСЄ). У рамках КІСЄ було проведено тематичні диспути й майстер-класи, зосереджені навколо наступних тематичних напрямків: місцеве самоврядування, громадське суспільство, культура без кордонів, освіта і наука.

Зараз польські експерти надають консультаційну допомогу у визначені напрямів для розробки Стратегічного плану розвитку міста Суми та його брендування.

1 жовтня 2013 року під час офіційного візиту до м. Люблін було підписано Угоду про партнерську співпрацю між містами Суми та Люблін на безстроковий термін.

Люблін (Польща)

Фото: Люблін (Польща)

3-4 липня 2014 року відбувся семінар «Польський досвід системних змін. Практичні імплікації для України» у рамках реалізації проекту Фонду менеджерських ініціатив (Fundacja Inicjatyw Menedżerskich), до якого місто Суми попередньо складало декларацію співпраці. Семінар-тренінг проводили польські експерти з м. Люблін (Кшиштоф Лонтка - директор Управління неінвестиційних проектів Адміністрації міста Люблін, Богдан Юрчук – консультант (Фундація менеджерських Ініціатив), Тетяна Мирович - координатор проектів Управління неінвестиційних проектів Адміністрації міста Люблін) за участю міського голови Лисенка О.М. та представників виконавчого комітету Сумської міської ради.

3 липня 2014 року відбулась офіційна зустріч міського голови Лисенка О.М. з директором Управління неінвестиційних проектів Адміністрації міста Люблін Кшиштофом Лонткою, під час якої обговорено проблемні питання міста Суми та шляхи їх вирішення за допомогою семінару-тренінгу, подальший розвиток співробітництва між містами Суми та Люблін.

2 жовтня 2014 року представники Сумської міської ради взяли участь у ІІІ Конгресі Ініціатив Східної Європи, який проходив у м. Люблін (Польща).

Під час Конгресу Суми підписали Меморандум про співпрацю в реалізації спільних проектів у рамках Стратегії територіального співробітництва м. Любліна на період 2015-2020 рр.

27-29 квітня 2015 року в м. Суми перебувала делегація з м. Люблін (Польща) на чолі з Павлом Прокопом, радником Президента міста Люблін.

Метою візиту було проведення тренінгів для представників виконавчих органів Сумської міської ради та громадських об’єднань. Тренінги проходили у рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт».

У серпні 2015 р. у рамках проекту молодіжного обміну «Альбом дружби» близько 20 старшокласників та студентів міста Суми спільно зі своїми однолітками у м.Люблін проводили спільні заходи та зустрічі, подорожі, дізнавалися про історію та культуру Польщі, створювали спільний фотоальбом дружби. 

Представники виконавчого комітету СМР у жовтні 2015 року взяли участь у ІV Конгресі Ініціатив Східної Європи, який щорічно проходить у м. Люблін.

Під час Конгресу відбулися дискусії про стан впровадження реформ місцевого самоврядування в країнах Східного партнерства, а також представлення найкращих практик використання Польщею європейських фондів, призначених на розвиток.

За підсумками участі міста Суми у Конгресі, до уваги сумських громадських організацій підготовлено довідник люблінських неурядових організацій, які пропонують співпрацю.

Фото: Люблін (Польща)

У рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт» у липні 2016 року відбувся дводенний тренінг для мешканців міста та представників громадських організацій, який провели фахівці Фундації менеджерських ініціатив з Любліна.

У листопаді Суми відвідали представники адміністрації міста Люблін та семи вищих навчальних закладів, аби провести інформаційну зустріч на тему «Навчання в Польщі 2017 – місто Люблін запрошує». Зокрема, до Сум завітали представники Університету Марії Кюрі-Склодовської, Католицького Університету Іоанна Павла ІІ, Люблінської Політехніки, Природничого університету, Люблінського університету ім. В. Поля, Вищої Школи Економіки та Інновацій, Вищої Школи Підприємництва та Адміністрації.

На початку червня 2017 року делегація сумчан побувала у Любліні на фестивалі «Ніч культури». Того року захід із 11-річною історією об'єднав понад 250 локацій: лекції, виставки, концерти, інсталяції містом і ще багато атракцій.

15 серпня 2017 року Люблін відзначав Великий Ювілей (700 років) заснування міста на магдебурзькому праві. Свято розпочалося з літургії за місто Люблін та урочистого засідання міської ради. Зустріч, у якій взяли участь представники влади міста й закордонні делегації, відбулася в Люблінському замку. Там презентували оригінальні магдебурзькі права «козиного міста» та висловили вітання.

Також, завдяки досягнутим раніше домовленостям під час участі у VI Конгресі Ініціатив Східної Європи 26-27 вересня 2017 року, представники департаменту фінансів економіки та інвестицій отримали нагоду в період з 16 по 20 квітня 2018 року відвідати з навчальним візитом м. Люблін. Упродовж 3-х робочих днів представники управлінь та відділів уряду міста Люблін ділилися своїми кращими напрацюваннями у різних сферах.

За ініціативи міста-партнера Люблін, у 2018 році Сумська міська рада стала учасником проекту «Професійні кадри в місцевому самоврядуванні – формування компетентних команд публічної адміністрації в сфері підтримки реформи самоврядування в Україні». Його метою є підтримка і розвиток кадрів українських органів місцевого самоврядування з восьми обласних центрів України – Суми, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Харків, Кривий ріг, Рівне. У рамках цього проекту, 24-27 квітня 2018 року відбувся перший навчальний візит сумських посадовців у складі української делегації до міста Люблін. З 1 по 7 липня 2018 року в м. Дніпро відбулися тренінги по методології  RADAR та акредитований семінар PRINCE2, в яких взяли участь представники сумської делегації. Наступними заходами в рамках проекту стали участь у  VII Конгресі Ініціатив Східної Європи в м. Люблін 24-25 вересня 2018 року та завершальна конференція «Активні органи місцевого самоврядування у процесі проведення реформи місцевого самоврядування в Україні» в м. Київ 5-6 грудня.

Представники міста Суми щорічно беруть участь у Конгресі Ініціатив Східної Європи, основною метою якого є зміцнення мережі транскордонного співробітництва у цій частині світу.

 

Сіньсян (КНР)

Сіньсян – місто-префектура на річці Вейхе в провінції Хенань, яка розташована в Північному Китаї. Виникло в 6-му столітті нашої ери при династії Суй.

Площа – 8 629 кв.км.

Населення – 6,108 млн. осіб.

Міський округ Сіньсян ділиться на 4 райони, 2 міських повіти та 6 повітів.

Ще в середині XX століття м. Сіньсян було невеликим торговим містечком, зараз же це великий індустріальний центр. Тут працюють підприємства бавовняної та харчової промисловості. В околицях міста ведеться видобуток кам'яного вугілля. Сіньсян є важливим транспортним вузлом.

Є кілька важливих підприємств, розташованих в Сіньсян, таких як Frestech Refrigerator, Golden Dragon Copper Group, Bailu Chemical Fibre, Henan Kelong Group, AVIC XINHANG Industry Corporation тощо.

У місті-префектурі є кілька університетів та коледжів:

 • Педагогічний університет провінції Хенань;
 • Університет міста Сіньсян;
 • Науково-технічний інститут провінції Хенань;
 • Медичний університет міста Сіньсян;
 • Механіко-електротехнічний коледж провінції Хенань;
 • Санітарно-гігієнічна школа міста Сіньсян.

Фото: Сіньсян (КНР)

24 липня 2018 року в м. Суми відбулася офіційна зустріч Сумського міського голови Олександра Лисенка з представниками китайської делегації на чолі зі старшим консультантом Муніципального народного уряду міста Сіньсян паном Чжаном Гуовеєм. Під час зустрічі сторони підписали Меморандум про співпрацю між Сумською міською радою (Україна) та Муніципальним народним урядом міста Сіньсян, провінція Хенань (КНР), а також Меморандум про наміри щодо дружніх обмінів та співпраці, встановлення побратимських відносин.

DSC05023

Оскільки одним з пріоритетних напрямків співпраці для китайських партнерів є співпраця у сфері науки, в рамках зустрічі відбулося підписання договору між СНАУ, Інститутом прикладної фізики Національної академії наук України та Європейським агрофізичним інститутом м. Сіньсян про створення центру високих технологій у сільському господарстві. Угоду уклали ректор Сумського національного аграрного університету Володимир Ладика, директор інституту прикладної фізики Національної академії наук України Володимир Сторіжко та генеральний директор «Європейського агрофізичного інституту» міста Сіньсян пан Сяо Їдун.

DSC04980

На запрошення Муніципального народного уряду міста Сіньсян, 23-28 жовтня 2018 року представники міста Суми, на чолі з секретарем Сумської міської ради Андрієм Барановим, перебували з офіційним візитом у місті Сіньсян.

25 жовтня 2018 року відбулося урочисте підписання Угоди між містами Суми, Сумська область (Україна) та Сіньсян, провінція Хенань (КНР) про встановлення дружніх відносин, яка засвідчує, що обидві Сторони відповідно до принципів рівності та взаємної вигоди будуть здійснювати обміни та співпрацю між двома містами в різних формах у сферах економіки, торгівлі, науки та техніки, культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, персоналу тощо, щоб сприяти загальному процвітанню та розвитку.

Насичена програма візиту дала змогу членам делегації міста Суми прийняти участь у Міжнародному форумі з інновацій та технологій, відвідати виставку наукових досягнень, сучасні підприємства, наукові заклади, а також агро- і технопарки міста Сіньсян.
 

 

Місто розташовано на території землі Нижня Саксонія, в 35 км від Ганновера. Населення близько 74 тис. осіб.

Візит до м. Суми німецького підприємця в 1987 році з м. Целлє був поштовхом для налагодження дружніх відносин з нашим містом.

13 вересня 1989 року до м. Суми прибула офіційна делегація на чолі з бургомістром м. Целлє. Під час зустрічі був підписаний Протокол співдружності. Починаючи з 1989 року неодноразово були проведені обміни офіційними делегаціями. Так 17 січня 1990 року під час візиту представників адміністрації нашого міста головою виконавчого комітету міської ради народних депутатів підписано Угоду про співдружність міст Суми та Целлє.

Основні напрямки співпраці - культурна, освітня та медична галузі.

Відбулися чисельні обміни представниками викладацького та учнівського колективів Сумської гімназії № 1 та гімназії ім. Хьольте (м. Целлє). Основною метою цих обмінів було вивчення досвіду, ознайомлення з навчальним процесом, вдосконалення знань німецької мови.

Фото: м. Целлє (Німеччина) 

Неодноразово в м. Целлє перебували з гастролями творчі колективи м. Суми. Відбулися чисельні виставки сумських художників. Демонструвалася виставка творів українських і російських художників XIX - XX ст. із колекції Сумського художнього музею. У Сумському художньому музеї експонувались роботи німецького художника В. Тіммана.

З метою ознайомлення із системою медичного обслуговування населення в лікарняних закладах Німеччини, м. Целлє неодноразово відвідували представники сумських медичних закладів. З 1993 по 1995 pp. у м. Суми на базі дошкільної установи № 34, а пізніше допоміжної самостійної школи, згідно договору міського відділу освіти, над здійсненням соціальної реабілітації і інтеграції розумово відсталих дітей працював спеціаліст по психіатрії А. Шмідт.

За роки тривалих дружніх відносин з м. Целлє була надана гуманітарна допомога на загальну суму понад 1150000 євро медичним та іншим комунальним закладам нашого міста.

16 жовтня 2001 року у м. Целлє був укладений контракт між містами про відкриття постійного представництва м. Суми у м. Целлє, створена веб-сторінка м. Суми на офіційному сайті м. Целлє.

З 13 по 16 травня 2004 року з метою подальшого розвитку партнерських відносин в місті Суми перебувала офіційна делегації м. Целлє на чолі з першим заступником обербургомістра паном Г. Гонеллєм

1358153209 image002 1

Фото: Пам’ятний знак у м. Целлє містам-побратимам

Відповідно до підписаної угоди між виконавчим комітетом Сумської міської ради та адміністрацією м. Целлє на базі центру «Східна Європа» землі Нижня Саксонія в період з 2007 по 2011 роки діяло представництво м. Суми у м. Целлє.

На запрошення адміністрації міста Целлє в період з 25 вересня 2007 року по 02 жовтня 2007 року перебувала офіційна делегація від м. Суми, з метою обміну досвідом у галузі місцевого самоврядування та участі у святкових заходах з нагоди 30-ти річчя партнерських відносин німецького м. Целлє та м. Тавісток (Великобританія).

Представники ділових кіл Сумщини традиційно беруть участь у Міжнародній промисловій виставці «Ганновер-Мессе» (м. Ганновер, ФРН), де презентують промисловий потенціал м. Суми на єдиному стенді Сумської області.

У вересні 2008 року представники міста Целлє: заступник мера м. Целлє Сюзанна Шмідт та представник Центру "Східна Європа" Ольга Гюріх взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню Дня міста Суми.

У період з 28 листопада по 30 листопада 2008 року представники м. Суми на чолі з міським головою м. Суми Геннадієм Мінаєвим взяли участь в урочистих заходах, присвячених офіційному освяченню Дзвіниці на міській ратуші до 700-ліття міської Церкви м. Целлє. Слід відмітити, що Дзвіниця, оздоблена зображеннями 10 гербів міст-побратимів, надихнула сумських митців реставрувати фонтан біля готелю «Суми» та створити пам’ятний знак «Фонтан дружби народів» з надписами дружніх міст м. Суми. Також офіційна делегація м. Суми брала участь в освячені високошвидкісного потягу та інших урочистостях, присвячених Різдвяним святам.

З метою розвитку дружніх відносин у галузі спорту, у м. Суми, в період з 8 по 12 січня 2009 року, організовано проведення міжнародного турніру з індорхокею за участю команди з м. Целлє, ФРН (16 осіб).

Представники міста Суми на чолі з міським головою м. Суми Мінаєвим Г.М. у червні 2010 р., взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню у м. Целлє «Днів Нижньої Саксонії», а також ювілейним датам партнерських відносин м. Целлє з дружніми містами, у т.ч. – 20 років партнерства з м. Суми.

1358153548 image004

Фото: Герцогський замок в м. Целлє

З 7 по 12 травня 2013 року представники Сумської міської ради з офіційним візитом відвідали м. Целлє з нагоди святкування ювілею дружніх міст, де були обговорені також питання поглиблення партнерських ділових відносин у гуманітарній сфері.

За результатами візиту у серпні 2013 року надійшла гуманітарна допомога для лікарень м. Суми - 40 функціональних ліжок із матрацами, тумбочки, одяг для медиків.

Відправкою гуманітарної допомоги опікувались керівники лікарні Христіан Шнайдевін і Ульрих Адам, а також особисто обер-бургомістр Дірк-Ульрих Менде.

У квітні 2014 році обер-бургомістр Целлє надіслав листа підтримки сумчанам від імені громади міста. Очільник Целлє повідомив, що його жителі з хвилюванням і увагою спостерігають за подіями в Україні та підтримують прагнення українців і сумчан, зокрема, жити у вільній незалежній державі. 

У вересні 2015 року на святкуванні 360-річчя Сум перебувала офіційна делегація дружнього міста Целлє (Німеччина) на чолі з обер-бургомістром Дірком-Ульріхом Менде.

У рамках святкувань було підписано оновлену Угоду про партнерську співпрацю між містом Суми та німецьким містом Целлє та відзначено 25-річчя дружніх відносин між нашими містами.

З 2 по 5 червня 2017 року в рамках святкування 725-річчя Дня міста Целлє офіційна делегація міста Суми на чолі з міським головою Олександром Лисенком відвідала німецьке дружнє місто.