Міста-партнери

                              

 м. Банська Бистриця (Словацька Республіка)

Сучасна Банська Бистриця (Banská Bystrica) – неофіційна столиця Центральної Словаччини, адміністративний центр Банськобистрицького краю та головний фінансовий центр країни.

Банська Бистриця розташована в центральній частині Словаччини, в долині річки Грон. З трьох боків місто оточують гірські ланцюги: Низькі Татри на північному сході, Фатри на північному заході і Кремніца на заході, кожний з яких – екологічний об’єкт під особливою охороною.

Населення: 79 027 (31.12.2014)

Площа: 103,4 км²

Приматор міста (мер) Ян Носко (з 2014 року).

Спочатку Банська Бистриця була невеликим селом. У XIII столітті сюди переселилися декілька десятків сімей німецьких колоністів. 1255 угорський король Бела IV надав поселенню міський статус. У середньовіччя місто — важливий промисловий і торговий центр Угорського королівства.

м. Банська Бистриця (Словацька Республіка)

У місті працює чотири театри, старовинний Музей центральної Словаччини (заснований 1889) та багатий на військові експонати Музей Словацького повстання. У 2000-х роках — один з академічних центрів дослідження військової історії УПА.

Банська Бистриця – це справжній екологічно чистий курорт. Сучасній міській інфраструктурі Банської Бистриці може позаздрити навіть людина з великого сучасного мегаполісу. Басейни, аквапарки, хокейні арени, стадіони, багаточисленні спортивні клуби, театри, кінотеатри, нічні клуби, колоритні ресторани, сучасні шопінг-центри – і все це в одному невеличкому але прекрасному містечку.

Фото: Центральна площа Банської Бистриці

Неподалік Банської Бистриці розташовані загальновідомі гірсько-лижний курорт "Доновали" (с. Доловали) та SPA-курорт "Брусно" (с. Брусно).

Банська Бистриця – це місто молоді, справжній студентський світ. Більш ніж 26 тисяч студентів навчаються у двох державних університетах та в одному приватному інституті. Також діють Академія мистецтв та філія Словацького медичного університету.

Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці вважається одним з найкращих не лише в Словаччині, але й у всій східній частині Євросоюзу. Українська Академія Банківської Справи має партнерські відносини з університетом Матея Бела.

Фото: Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці

Партнерські зв’язки між Сумами та Банською Бистрицею розпочалися ще у 2013 року на рівні торгово-промислових палат двох міст. З того часу Сумською торгово-промисловою палатою було організовано 7 бізнес-місій до м. Банська Бистриця. Це стало поштовхом до налагодження зав’язків вже між адміністраціями міст.

Так 25-28 лютого 2016 року здійснено офіційний візит міського голови Олександра Лисенка до м. Банська Бистриця, де відбулася зустріч з приматором словацького міста та було обговорено питання налагодження подальшої співпраці між містами.

З візитом у відповідь 25-28 вересня того ж року у Сумах перебувала офіційна делегація м. Банська Бистриця на чолі із приматором міста Яном Носком. Результатом зустрічі стало підписання Меморандуму про співпрацю між містом Суми та містом Банська Бистриця.

 Місто Волен (Швейцарія)

Місто Волен, Швейцарія – місто кантону Ааргау, населенням 14,2 тис. осіб, площею -12.48 км².

Починаючи з 2004 року між м. Волен та м. Суми склалися тісні дружні стосунки. У цьому ж році була направлена перша пожежна машина для Сумської області.

У 2006 році створений благодійний фонд «Help-Point Sumy» і одразу була укладена офіційна трьохстороння угода між благодійним фондом в особі його президента - Маріанни Піффаретті, м. Суми і Сумською обласною державною адміністрацією. Виконавчий комітет Сумської міської ради та Сумська обласна державна адміністрація взяли на себе відповідальність за зустріч, супровід Конвою з гуманітарною допомогою для пожежних частин, лікарень та міліції м. Суми та Сумської області, що прибуває двічі на рік.

З того часу угоди укладаються щорічно. З 2008 р. уряд кантону Ааргау (Швейцарія) також бере активну участь у фінансуванні цього добродійного проекту.

Фото: Воленское озеро и Часовенный мост

У період з 2004 по 20011 рік регулярно передаються спеціальні транспортні засоби для пожежних команд, лікарень і міліції Сумської області. Окрім цього, зі Швейцарії передані тонни гуманітарного вантажу, а саме:

  • для медичних установ (медичне устаткування, спеціальні меблі, м'який інвентар, одноразові системи, машини швидкої допомоги);
  • для пожежних частин (спецодяг, каски, пожежні машини);
  • для ДАІ (патрульні авто).

Гуманітарний вантаж для міста Суми збирає не лише громада Волена, а й весь кантон Ааргау. 

У період з 2006 по 2012 роки тільки лікарні міста Суми отримали від швейцарських партнерів гуманітарної допомоги на суму понад 3 млн. грн.

У вересні 2009 року під час зустрічі чергового конвою з гуманітарною допомогою, з щирими привітаннями до міста Суми завітав Посол Швейцарії в Україні Георг ЦУБЛЕР.

У вересні 2012 року інший Посол Швейцарії в Україні Крістіан ШЬОНЕНБЕРГЕР також відвідав місто Сум. Він зустрівся з головою Сумської обласної державної адміністрації Юрієм ЧМИРЕМ та першим заступником міського голови Миколою ВОЙТЕНКОМ з метою обговорення напрямів подальшої співпраці. Посол також привітав своїх співвітчизників та висловив подяку всім, хто бере участь в організації та проведені гуманітарний місій «Конвой».

18 січня 2013 році підписано Угоду про співпрацю стосовно гуманітарної допомоги для міста Суми та Сумської області.

14-22 квітня проведено перший етап прийому гуманітарної місії «Конвой 2013/1». Приблизна вартість отриманої гуманітарної допомоги для лікувальних закладів м. Суми склала 100 тис. грн. та отримано 1 легковий автомобіль для Сумського МВ УМВС України в Сумській області.

17-22 вересня 2013 року проведено другий етап прийому гуманітарної місії «Конвой 2013/2». Надано гуманітарної допомоги вагою майже 300 тонн: меблі, матеріали, інструменти для освітньої та медичної галузей, Державної служби з надзвичайних ситуацій, 1 легковий спецавтомобіль - для правоохоронців.

20 січня 2014 року з робочим візитом до міста Суми завітала Маріанне Піффаретті – Президент благодійного фонду «Help Point Sumy» (м. Волен, Швейцарія), яка зустрілась з міським головою з метою обговорення доставки гуманітарної допомоги «Конвой 2014».

22 січня 2014 року за результатами попередньої зустрічі підписано трьохсторонню угоду про співпрацю на 2014-2015 роки між Сумською міською радою, благодійним фондом «Help Point Sumy» та Сумським обласним благодійним фондом «Хельвеція».

З 15 по 24 листопада 2014 року в місті Суми перебували представники гуманітарної місії «Конвой 2014». Цьогорічний вантаж переважно медичного спрямування, зокрема операційні шафи, столи, медичні кушетки, допоміжні засоби для інвалідів, матраци для ліжок, медичне обладнання, інструменти, лікарняна білизна загальною вагою 7600 кг.

Протягом 2015 року швейцарський благодійний фонд «Help-Point Sumy» на чолі з Президентом Маріанне Піффаретті відвідав м. Суми три рази та надав допомогу для муніципальних закладів міста загальною вагою 107,66 тис. кг. та 4 автомобіля для міської поліції.

Крім того, було передано ліжка та речі, необхідні для побуту і навчання для сумських військових.

 Враца (Болгарія)

Місто розташоване на північному заході Болгарії, біля північних передгір’їв Стара-Планіни, адміністративний центр Врачанскої області в 116 км від Софії. Населення – 69 тис. осіб.

Під час візиту Сумської офіційної делегації 26 липня 1966 року відбулися перші контакти з питань встановлення і розвитку дружніх відносин, співробітництва та взаємодопомоги між Сумською обласною адміністрацією та Врачанським округом, згідно яких і визначено міста-побратими: Суми - Враца.

З 27 травня по 3 червня 1996 року з візитом у м. Враца перебувала офіційна делегація м. Суми. За підсумками візиту було підписано Угоду про дружбу і співробітництво між містами - побратимами Суми та Враца.

03.06.2000 р. було підписано Угоду про дружбу і співробітництво між містами - побратимами на безстроковий термін.

Протягом тривалого періоду побратимських стосунків неодноразово відбувався обмін делегаціями з метою вивчення різних питань: управлінської діяльності, розвитку комунального господарства міста, роботи транспорту, питань освіти, охорони здоров'я, спорту, туризму, роботи промислових підприємств.

Враца (Болгарія)

Фото: Враца (Болгарія)

Театральні колективи м. Суми неодноразово брали участь у традиційному міжнародному фестивалі у м. Враца.

Неодноразово відбувалися обміни спеціалістів різних галузей з метою обміну досвідом

Починаючи з 2009 року творчі та фольклорні колективи м. Суми беруть участь у Міжнародному фольклорному фестивалі «Врачанська весна», де виконують українських народних пісень, знайомлять жителів Врачанського округу із національними танцями та музичними інструментами.

Також, щороку представники м. Суми беруть участь в урочистостях з нагоди святкування річниці Христо Ботєва (Дня міста Враца) та зустрічаються з представниками україно-російської общини м. Враца.

У 2013 році представницька делегація міста Враци взяла участь у святкуваннях Дня міста Суми.

У рамках співпраці з містом-побратимом у 2015 році відбулося два візити до м. Враца:

- з 28 квітня по 1 травня творчій колектив «Молодість» взяв участь у Х Міжнародному фольклорному фестивалі «Врачанська весна», де представив не лише Суми, а й всю Україну, та став переможцем фестивалю.

- у червні представники Сумської міської ради взяли участь у святкових заходах, присвячених Дню міста-побратима.

Фото: Враца (Болгарія)

У період з 1 по 3 вересня 2017 року делегація міста Враца завітала до міста Суми та прийняла участь в урочистостях з нагоди святкування Дня м. Суми.

У червні 2018 року офіційна делегація м. Суми відвідала партнерське місто Враца (Болгарія), де взяла участь в урочистих заходах із нагоди Дня міста Враца та 142-ої річниці з Дня подвигу Христо Ботева та його загону.

Під час офіційної зустрічі з мером міста Враца Каліном Каменовим було відновлено Угоду про партнерську співпрацю між містами. Партнерство передбачає обмін досвідом і спільними проектами у сфері місцевого самоврядування, культурно-спортивне співробітництво, спільні виставки, конференції та форуми. Ухвалена версія угоди також передбачає сприяння підприємництву, зміцненню зв'язків у сфері туризму та охорони здоров'я.

Місто розташовано на території Землі Нижня Саксонія, в 35 км від Ганновера. Населення близько 74 тис. осіб.

Візит до м. Суми німецького підприємця в 1987 році з м. Целлє був поштовхом для налагодження побратимських стосунків з нашим містом.

13.09.1989 р. до м. Суми прибула офіційна делегація на чолі з бургомістром м. Целлє. Під час зустрічі був підписаний Протокол співдружності. Починаючи з 1989 року неодноразово були проведені обміни офіційними делегаціями. Так 17.01.1990 року під час візиту представників адміністрації нашого міста головою виконавчого комітету міської ради народних депутатів підписано Угоду про співдружність міст Суми та Целлє.

Основними напрямками стосунків є співпраця в культурній, освітній та медичній галузях.

Відбулися чисельні обміни представників викладацького та учнівського колективів Сумської гімназії № 1 та гімназії ім. Хьольте (м. Целлє). Основною метою цих обмінів були вивчення досвіду, ознайомлення з навчальним процесом, вдосконалення знань німецької мови.

Фото: м. Целлє (Німеччина) 

Неодноразово в м. Целлє перебували з гастролями творчі колективи м. Суми. Відбулися чисельні виставки Сумських художників. Демонструвалася виставка творів українських і російських художників XIX - XX ст. із колекції Сумського художнього музею. У Сумському художньому музеї експонувались роботи німецького художника В. Тіммана.

З метою ознайомлення із системою медичного обслуговування населення в лікарняних закладах Німеччини, м. Целлє неодноразово відвідували представники сумських медичних закладів. З 1993 по 1995 pp. в м. Суми на базі дошкільної установи № 34, а пізніше допоміжної самостійної школи, згідно договору міського відділу освіти, над здійсненням соціальної реабілітації і інтеграції розумово відсталих дітей працював спеціаліст по психіатрії А. Шмідт.

За роки тривалих побратимських стосунків з м. Целлє була надана гуманітарна допомога на загальну суму понад 1150000 Євро медичним та іншим комунальним закладам нашого міста.

16.10.2001 р. у м. Целлє був укладений контракт між містами про відкриття постійного представництва м. Суми у м. Целлє, створена веб-сторінка м. Суми на офіційному сайті м. Целлє.

З 13 по 16 травня 2004 року з метою подальшого розвитку партнерських стосунків в місті Суми перебувала офіційна делегації м. Целлє на чолі з першим заступником обербургомістра паном Г. ГОНЕЛЛЄМ

1358153209 image002 1.

Фото: Пам’ятний знак у м. Целлє містам-побратимам

Відповідно підписаної угоди між виконавчим комітетом Сумської міської ради та адміністрацією м. Целлє на базі центру «Східна Європа» землі Нижня Саксонія в період з 2007-2011 роки діяло представництво м. Суми у м. Целлє.

На запрошення адміністрації міста Целлє в період з 25.09.2007 по 02.10.2007 року перебувала офіційна делегація від м. Суми, з метою обміну досвідом в галузі місцевого самоврядування та участі у святкових заходах з приводу 30-ти річчя партнерських відносин німецького м. Целлє та м. Тавісток (Великобританія).

Представники ділових кіл Сумщини традиційно беруть участь у Міжнародній промисловій виставці «Ганновер-Мессе» (м. Ганновер, ФРН), де презентують промисловий потенціал м. Суми на єдиному стенді Сумської області.

У вересні 2008 року представники міста Целлє: заступник мера м. Целлє Сюзанна ШМІДТ та представник Центру "Східна Європа" Ольга ГЮРІХ взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню Дня міста Суми.

В період з 28-30.11.2008 року представники м. Суми на чолі з міським головою м. Суми Геннадієм МІНАЄВИМ Г.М. взяли участь в урочистих заходах, присвячених офіційному освяченню Дзвіниці на міській ратуші до 700-ліття міської Церкви м. Целлє. Слід відмітити, що Дзвіниця оздоблена зображеннями 10 гербів міст-побратимів, що надихнуло сумських митців реставрувати фонтан біля готелю «Суми» та створити пам’ятний знак «Фонтан дружби народів» з надписами міст-побратимів м. Суми. Також офіційна делегація м. Суми брала участь в освячені високошвидкісного потягу та інших урочистостях, посвячених Різдвяним святам.

З метою розвитку дружніх відносин у напрямку спорту, у м. Суми, в період з 8-12.01.2009 року, організовано проведення міжнародного турніру з індорхокею за участю команди із м. Целлє, ФРН (16 осіб).

Представники міста Суми на чолі з міським головою м. Суми Мінаєвим Г.М. у червні 2010 р., взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню у м. Целлє «Днів Нижньої Саксонії», а також ювілейним датам партнерських відношень м. Целлє з містами-побратимами, у т.ч. – 20 років партнерства з м. Суми.

1358153548 image004

Фото: Герцогський замок в м. Целлє

7-12 травня 2013 року представники Сумської міської ради з офіційним візитом відвідали м. Целлє з нагоди святкування ювілею міст побратимів, де були обговорені також питання поглиблення партнерських ділових стосунків у гуманітарній сфері.

За результатами візиту у серпні 2013 року надійшла гуманітарна допомога для лікарень м. Суми - 40 функціональних ліжок із матрацами, тумбочки, одяг для медиків.

Відправкою гуманітарної допомоги опікувались керівники лікарні Христіан ШНАЙДЕВІН і Ульрих АДАМ, а також особисто обер-бургомістр Дірк-Ульрих МЕНДЕ.

У квітні 2014 році обербургомістр Целлє надіслав листа підтримки сумчанам від імені громади міста. Очільник Целлє повідомив, що його жителі з хвилюванням і увагою спостерігають за подіями в Україні. Німецькі побратими підтримують прагнення українців і сумчан, зокрема, жити у вільній незалежній державі. 

У вересні 2015 р. на святкуванні 360-річчя Сум перебувала офіційна делегація міста-побратима Целлє (Німеччина) на чолі з обербургомістром Дірком-Ульріхом Менде.

В рамках святкувань було підписано оновлену Угоду про партнерську співпрацю між містом Суми та німецьким містом Целлє та відзначено 25-річчя дружніх стосунків між нашими містами.

З 2 по 5 червня 2017 року в рамках святкування 725-річчя Дня міста Целлє офіційна делегація міста Суми на чолі з міським головою Олександром Лисенком відвідала німецьке місто-побратим.

 

 м. Люблін (Польща)

Люблін — адміністративний центр Люблінського воєводства, розміщений в східній частині Польщі. Площа міста - 147,5 км2. Місто розміщене за 175 км від столиці Польщі Варшави та за 100 км від українсько-польського кордону. Кількість мешканців близько 355 тис. осіб.

21 червня 2002 року підписано Протокол намірів між містами Люблін та Суми.

Сумський Державний Університет має партнерські зв’язки із Університетом ім. Марії Скадовської-Кюрі (м. Люблін).

Починаючи з 2007 року між містом Суми та його польськими партнерами, містами Люблін та Гожув Вєлькопольський, почалось впровадження якісно нових проектів, які були спрямовані на обмін управлінським досвідом між посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Фото: м. Люблін (Польща)

За підтримки Мерії міста Люблін, представники міста Суми мають можливість брати участь у різноманітних заходах, які відбуваються у Любліні, а саме:

  • інвестиційний економічний форум «LUB-INVEST» - бізнесмени;
  • «Ягелонський ярмарок» - творчі колективи (співаки, музиканти) та народні майстри;
  • участь в програмах обміну досвідом між посадовими особами місцевого самоврядування.

З 2007 року депутати та посадові особи місцевого самоврядування міста Суми під час перебування у Любліні, мали можливість ознайомитись з роботою «Єдиного дозвільного центру», бібліотек, закладів охорони здоров’я, комунальних підприємств тепло- та водопостачання. Вивчали досвід розвитку туристичної інфраструктури, а саме роботу: Люблінського центру туристичної інформації (LOIT), брали участь у роботі туристичної виставки «LUBTOUR-2008».

Саме участь представників органу місцевого самоврядування міста Суми в різноманітних заходах, організованих з Мерією міста Люблін, стало підґрунтям для роботи у більш складному проекті МЗС Польщі 2010 року – «Міста, що розвиваються – використання польського та українського досвіду у сфері будівництва сучасного самоврядування».

У вересні 2012 року представники міста Суми взяли участь у Конгресі Ініціатив Східної Європи (КІСЄ). У рамках КІСЄ було проведено тематичні диспути й майстер-класи, зосереджені навколо наступних тематичних напрямків: добре врядування; громадянське суспільство; культура без кордонів; освіта і наука.

Зараз польські експерти надають консультаційну допомогу у визначені напрямів для розробки Стратегічного плану розвитку міста Суми та його брендування.

1 жовтня 2013 року під час офіційного візиту до м. Люблін було підписано Угоду про партнерську співпрацю між містами Суми та Люблін на безстроковий термін.

Люблін (Польща)

Фото: м. Люблін (Польща)

3-4 липня 2014 року відбувся семінар «Польський досвід системних змін. Практичні імплікації для України» у рамках реалізації проекту Фонду менеджерських ініціатив (Fundacja Inicjatyw Menedżerskich), до якого місто Суми попередньо складало декларацію співпраці. Семінар-тренінг проводили польські експерти з м. Люблін (Кшиштоф Лонтка - директор Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін, Богдан Юрчук – консультант (Фундація менеджерських Ініціатив), Тетяна Мирович - координатор проектів Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін) за участю міського голови Лисенка О.М. та представників виконавчого комітету Сумської міської ради.

3 липня 2014 року відбулась офіційна зустріч міського голови Лисенка О.М. з Директором Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін Кшиштофом Лонткою, під час якої обговорено проблемні питання міста Суми та шляхи їх вирішення за допомогою семінару-тренінгу, подальший розвиток співробітництва між містами Суми та Люблін.

2 жовтня 2014 року представники Сумської міської ради взяли участь в ІІІ Конгресі Ініціатив Східної Європи, який проходив у м. Люблін (Польща).

Під час Конгресу Суми підписали Меморандум про співпрацю в реалізації спільних проектів в рамках Стратегії територіального співробітництва м. Любліна на період 2015-2020 рр.

27-29 квітня 2015 р. в м. Суми перебувала делегація з м. Люблін (Польща) на чолі з Павлом Прокопом, радником Президента міста Люблін.

Метою візиту було проведення тренінгів для представників виконавчих органів Сумської міської ради та громадських об’єднань. Тренінги проходили у рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт».

У серпні 2015 р. у рамках проекту молодіжного обміну «Альбом дружби» близько 20 старшокласників та студентів міста Суми спільно зі своїми однолітками у м.Люблін проводили спільні заходи та зустрічі, подорожі, дізнавалися про історію та культуру Польщі, створювали спільний фотоальбом дружби. 

Представники виконавчого комітету СМР у жовтні 2015 р. взяли участь у ІV Конгресі Ініціатив Східної Європи, який щорічно проходить в м. Люблін.

Під час Конгресу відбулися дискусії про стан впровадження реформ місцевого самоврядування в країнах Східного Партнерства, а також представлення найкращих практик використання Польщею європейських фондів, призначених на розвиток.

За підсумками участі міста Суми у Конгресі, до уваги сумських громадських організацій підготовлено Довідник неурядових організацій, які пропонують співпрацю.

Фото: м. Люблін (Польща)

У липні 2016 року відбувся дводенний тренінг для мешканців міста та представників громадських організацій. У рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт» його провели фахівці Фундації менеджерських ініціатив з Любліна.

У листопаді Суми відвідали представники адміністрації міста Люблін та семи Вищих навчальних закладів, аби провести інформаційну зустріч на тему «Навчання в Польщі 2017 – місто Люблін запрошує». Зокрема до Сум завітали представники Університету Марії Кюрі-Складовської; Католицького Університету Іоанна Павла ІІ; Люблінської Політехніки; Природничого університету; Люблінського університету ім. В. Поля; Вищої Школи Економіки та Інновацій; Вищої Школи Підприємництва та Адміністрації.

На початку червня 2017 року делегація сумчан побувала у Любліні на фестивалі «Ніч культури». Цього року захід із 11-річною історією об'єднав понад 250 локацій: лекції, виставки, концерти, інсталяції містом і ще багато атракцій.

15 серпня 2017 року Люблін (Республіка Польща) відзначав 700-ті роковини від того дня, коли отримав Магдебурзьке право. Жителі називають це символічним «новим заснуванням» міста, яке поєднало століття розвитку Любліна у багатовікову спадщину. Урочистості розпочались літургією в Любінській Катедрі, після чого відбулось засідання міської ради Любліна, під час якого Суми та ще тридцять одне місто-партнер Любліна отримали за дружбу між народами та плідну співпрацю медалі 700-річчя.

В рамках Днів Польщі в місті Суми (9-11листопада 2017 року), відбулось урочисте закладання скверу, який символізуватиме українсько-польську дружбу. Представники польської делегації наголосили, що подібні заходи відновлюють та створюють нові контакти з польськими партнерами, показують, що є спільна історія і культурна спадщина.

У період з 24 по 27 квітня 2018 року, відбувся перший навчальний візит сумських посадовців у складі української делегації до Любліна (Польща) у рамках проекту «Професійні кадри в місцевому самоврядуванні – формування компетентних команд публічної адміністрації в сфері підтримки реформи самоврядування в Україні». Даний проект став переможцем програми «Польська допомога для розвитку 2018», оголошеного Міністерством Закордонних Справ Республіки Польща. Метою проекту є підтримка і розвиток кадрів українських органів місцевого самоврядування з восьми обласних центрів України – Суми, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Харків, Кривий ріг, Рівне. Програма заходів передбачає виїзди польських експертів до українських міст бенефіціарів, навчальний візит до Любліна представників українських органів місцевого самоврядування, блок майстер-класів і тренінгів у сфері стратегічного управління, управління проектами і секторального управління, в тому числі методом RADAR і акредитований семінар з методології PRINCE 2 та рівні FOUNDATION.

 м. Ґожув Вєлькопольскі (Польща)

Місто Ґожув Вєлькопольский - адміністративний центр воєводського підпорядкування, Любуського воєводства, розташований в західній частині Республіки Польща на р. Варта (ліва притока р. Одер), в 40 км від кордону з ФРН. Населення 128 тис. чол. (площа 88 кв. км).

Місто було засноване в XII ст. (первинна назва Ландсберг над Вартою), германською династією Асконських, як торговий центр на роздоріжжі з заходу на схід (Західна Європа - Східна Азія, близький Схід), з півночі на південь (Скандинавія - Балкани). Інтенсивний розвиток міста набув в XIX ст. завдяки вигідному географічному розташуванню та судноплавству по р. Варта, бурхливо розвиваються текстильна, металообробна та переробна промисловість.

З 1945 р. після закінчення ІІ Світової війни місто переходить до Польщі під назвою - Ґожув Вєлькопольский, як центр Любошського воєводства.

Місто з багатими історичними та культурними традиціями завжди було одним із центрів, який притягував туристів. В місті багато пам'яток архітектури (кафедральний собор XII ст.), оборонні мури міської цитаделі, один з найбільших в Польщі дендропарк пам'ятник паркового мистецтва XVII ст., перша ткацька мануфактура XVIII ст., багато пам'ятників видатним творцям західноєвропейської та польської історії, доля яких пов'язана з містом. В місті щорічно проводяться осінні Міжнародні фестивалі джазової музики та Декада театрів Польщі. Відкрито постійно діючі музеї історії міста, музей мистецтв та антикварний музей, галереї фотомистецтва та сучасного мистецтва.

Гожув (Польща)

фото: м. Ґожув Вєлькопольскі (Польща)

Освіта Ґожува Вєлькопольского представлена двома вищими навчальними закладами - Академія фізкультури та спорту і Вищою школою бізнесу, декілька коледжів в основному технічного спрямування з сучасним технічним оснащенням. Багато державних та приватних ліцеїв і гімназій.

Економіка міста представлена сучасними підприємствами - "ВАРТА" по виготовленню електронного обладнання для автомобілів (концерн "Фольксваген"), фабрика синтетичних волокон, підприємство по виготовленню пластмасових виробів для автомобільної промисловості (концерн "Рено"). Зі вступом Польщі до ЄС бурхливо розвивається Ґожувська Великопольска Вільна Економічна Зона. Будується ряд підприємств з залученням інвестицій Великобританії (автозапчастини), Бельгії (підприємство по виготовленню підйомного обладнання), Голландії (харчопереробна галузь), Словенії (фармацевтична промисловість), Чехії (пошиття спец одягу). В місті регулярно проводяться Міжнародні господарчі презентації за участю міст-партнерів м. Ґожува Вєлькопольского. Зі вступом Польщі до ЄС Ґожув Вєлькопольский є активним учасником по реалізації програм в рамках ЄС, зокрема по будівництву сучасних автомагістралей, охороні навколишнього середовища та охороні пам'яток архітектури.

Велика увага з боку міської влади приділяється здоров'ю населення та культурному дозвіллю. В 2004 р. введено в експлуатацію один з найбільших в Польщі оздоровчий центр "Слов'янка" з аквапарком та критим льодовим катком, заміські оздоровчі бази з кінноспортивними центрами та вело трасами.

Наприкінці 2005 року підписано Угоду між містами Суми та Гожув Вєлькопольский про довгострокове торгівельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво. Цікавим прикладом для україно-польських відносин став той факт, що на підставі дружніх стосунків між містами Суми та Гожув Вєльопольский у 2008 році була підписана Угода про співробітництво на рівні керівництва Сумської області і Любошського воєводства. Так партнерські відносини двох міст перейшли на регіональний рівень.

Фото: м. Ґожув Вєлькопольскі (Польща)

19 травня 2011 року міський голова Геннадій МІНАЄВ та Президент м. Гожув Вєлькопольский Тадеуш ЄНДЖЕЙЧАК підписали Додаткову Угоду про подальшу співпрацю між містами-побратимами. Сторони підтвердили своє прагнення до зміцнення дружніх відносин, заснованих на принципах рівності, взаємної поваги й зацікавленості та висловили бажання й в подальшому розвивати взаємовигідні зв’язки. Додаткова Угода продовжує дію попередньої Угоди між м. Гожув Вєлькопольский і м. Суми від 18 грудня 2005 року ще на п’ять років (до 18 грудня 2015 року) та стає базовою у програмі взаємин в економічній, гуманітарних, суспільній сферах.

Урочиста подія відбулася в рамках офіційного візиту делегації міста Суми до Гожува Вєлькопольского на запрошення польської сторони 17-20 травня. Програма перебування була насиченою та різноплановою – урочистості з нагоди відкриття в Гожуві новозбудованої філармонії, офіційна зустріч перших осіб міст-побратимів, підписання Додаткової Угоди про подальшу співпрацю, знайомство з функціонуванням муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", відвідини музейного комплексу Nietoperek.

18 травня ввечері свої двері гостинно відкрила філармонія м. Гожув. Під час урочистої церемонії відкриття Геннадій Мінаєв привітав друзів з цією визначною подією в культурному житті Гожува Вєлькопольского та висловив сподівання на подальший розвиток та поглиблення культурних обмінів. У свою чергу Тадеуш Єнджейчак запропонував розглянути можливість організації концерту сумських митців на сцені презентованої філармонії.

Під час особистої офіційної зустрічі міським головою та Президентом міста були обговорені питання сприяння польської сторони щодо участі Сум в програмах Євросоюзу. Наразі, влада Гожува Вєлькопольского запропонувала владі міста Суми допомогу в написанні грантових програм.

Сторони обговорили і питання економічного розвитку територій, зміцнення комунального господарства, інфраструктурного будівництва. За останні два роки у наших польських друзів відбулися значні зміни в архітектурному плануванні набережної ріки Варта, будівництві мостів, торговельних центрів.

Особлива увага була приділена досвіду Гожува щодо будівництва та утримання муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", який розташований у зеленій зоні міста. У структурі комплексу - олімпійський 80-метровий басейн, аквапарк, льодовий каток, корти, зони для настільного тенісу.

Делегації Гожува Вєлькопольского брали участь у відзначенні Днів міста Суми.

Делегація сумських старшокласників у 2013 та 2014 роках брали участь Міжнародних літніх таборах в м. Франкфурт-на-Одері (Німеччина). Юні сумчани відпочивали та спілкувалися з однолітками з ще 9 країн Європи. Молодь на гостини запросили представники міста-побратима Гожув Вєлькопольский, яке має партнерські зв’язки з німецьким містом.

З 30 серпня по 12 вересня 2014 року 39 дітей та підлітків з Сум мали змогу відпочити в дитячому таборі м. Дзівнув (Республіка Польща) на березі Балтійського моря.

За підтримки Президента міста Гожув Влкп. Тадеуша Єнджейчака для обдарованих школярів та дітей з малозабезпечених та багатодітних родин міста Суми організовано безліч цікавих екскурсій, ігор та пізнавально-наукових заходів.

Захоплюючі пригоди на свіжому повітрі та спортивні командні змагання прищеплювали дітям любов до здорового способу життя, спорту, згуртованості та підтримці одне одного. Особливо цікавим досвідом для підлітків став візит 5 вересня до мерії міста Гожува Вєлькопольського та зустріч з Президентом міста Тадеушем Єнджейчаком, де всі отримали подарунки на згадку.

Фото: Собор Успіння Пресвятої Діви Марії

За сприяння міста Гожув Велькопольский у 2014 році 39 дітей та підлітків з м. Суми мали змогу відпочити в дитячому таборі м. Дзівнув (Республіка Польща) на березі Балтійського моря.

В червні 2016 року на запрошення польської сторони юні сумські футболісти ФЦ «Барса» взяли  участь у «Міні-Євро 2016» (м. Гожув Вєлькопольський), виборовши 2 місце із 24 представлених команд.

У серпні 2017 року на запорошення міського голови Олександра Лисенка м. Суми відвідала делегація Футбольної Асоціації міста Гожув Вєлькопольський на чолі з її президентом Лешеком Янов’яком. Юні футболісти із Гожува Великопольского мали змогу відвідати та пограти на стадіоні ФЦ «Барса» зі своїми однолітками та більше познайомитися з м. Суми.  Поїздка відбулася за сприяння адміністрацій обох міст.

Також, у 2017 році представники Сумської міської ради відвідали місто-партнер Гожув-Вєлькопольський (Республіка Польща) з нагоди 760-го Дня Народження міста.

 

Кутаїсі (Грузія)

Кутаї́сі — друге за розміром місто в Грузії та столиця історичної області Імеретії. Знаходиться на відстані 221 км від Тбілісі, та нараховує 185 965 мешканців (перепис 2002 р.). З 2012 року в Кутаїсі розташовані уряд та парламент Грузії.

Перші згадки в історії відносяться до IV-III ст. до н. е. З 806 — столиця Абхазького царства. До визволення Тбілісі (1122) від турків-сельджуків був резиденцією грузинських царів. З XV століття центр Імеретинського царства. В 1760-х був захоплений турками і відібраний російськими та імеретинськими військами в 1770 році. В 1810 приєднаний до Росії. З 1846 центр Кутаїської губернії.

В роки радянської влади — другий за значенням промисловий центр Грузії. Були побудовані автомобільний, тракторний, литопонний, електромеханічний та ін. заводи.

Після розпаду СРСР економіка міста, як і всієї Грузії, впала в глибоку кризу, з якої не вийшла й досі (2004).

Клімат

Клімат вологий субтропічний, відзначається сильними вітрами в весняно-осінній період. Середня температура січня +4 °C, липня +23 °C. Екстремальні значення температури: влітку +44 °C, взимку −17 °C.

Фото: Кутаїсі (Грузія)

Транспорт 

Основним транспортом в Кутаїсі на цей момент (2014 рік) є маршрутки.

Також біля міста розташований міжнародний аеропорт Копітнарі, який був реконструйований та знову відкритий наприкінці 2012 р.

03 вересня 2018 року у приміщенні департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради відбулася зустріч першого заступника міського голови Войтенка Володимира Володимировича, директора департаменту фінансів, економіки та інвестицій Cумської міської ради Липової Світлани Андріївни, директора департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради Клименка Юрія Миколайовича з представниками від міста Кутаїсі (Грузія).

Діалог розпочався з презентації міста Суми під час якої гостям розповіли про його історію,  географічне та політичне становище, про молодь та людський потенціал, про  промисловість та найбільші провідні галузі та підприємства міста. Також було відзначено, що місто Суми співпрацює з  шістьма містами побратимами та значною кількістю іноземних організацій, сумісно з якими, реалізує проекти що покликані поліпшувати рівень та комфорт життя в місті.

У ході розмови піднімалися також питання реалізації сумісних проектів та більш грунтовного обговорення сфер в яких їх можливо було б реалізовувати. У завершення зустрічі було презентовано промоційний відеоролик про економічний та інвестиційний потенціал міста. В свою чергу гості подякували керівництву Сум за цікаву та змістовну зустріч і висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю

 

 

Сїньсян (Китай)

З давніх часів ці краї були місцем багатьох історичних подій, але до недавнього часу вони не були об'єднані в єдину адміністративну структуру.

У листопаді 1948 року урбанізована частина повіту Сіньсян була виділена в місто Сіньсян, який в травні 1949 року було зайнятий комуністами. Після перемоги в громадянській війні комуністами була в серпні 1949 року створена провінція Пін'юань, і ці місця увійшли до складу створеного одночасно Спеціального району Сіньсян  провінції Пін'юань; місто Сіньсян став адміністративним центром провінції Пін'юань. У жовтні 1949 року повіт Цзяоцзо був перетворений в Гірничодобувний район Цзяоцзо. 30 листопада 1952 року провінція Пін'юань була розформована, і Спеціальний район Сіньсян перейшов до складу провінції Хенань. У 1954 році був розформований Спеціальний район Пуян, і повіти Фенцю і Чан'юань перейшли до складу Спеціального району Сіньсян. У 1956 році Гірничодобувний район Цзяоцзо був перетворений в місто Цзяоцзо, підлеглий безпосередньо владі провінції Хенань. У 1958 році Спеціальний район Аньян був приєднаний до Спеціального району Сіньсян. У 1960 році повіти Сіньсян і ХОЦЗ були приєднані до міста Сіньсян.

Фото: Сіньсян (Китай)

У 1961 році були відтворені повіти Сіньсян і ХОЦЗ, а Спеціальний район Аньян був знову виділено зі Спеціального району Сіньсян; повіт Чан'юань увійшов до складу Спеціального району Аньян. У 1967 році Спеціальний район Сіньсян був перейменований в округ Сіньсян (新乡 地区). У 1974 році місто Сіньсян став містом подвійного підпорядкування (підкоряючись одночасно і владі округу, і владі провінції), але в 1978 році знову став підкорятися тільки владі округу. У 1983 році був розформований округ Аньян, і повіт Чан'юань перейшов в підпорядкування владі Пуяна.

У 1986 році були розформовані округ Сіньсян і місто Сіньсян, і утворений міський округ Сіньсян. У 1988 році повіт Цзісянь був перетворений в міський повіт Вейхуей, а повіт Хуейсянь - в міський повіт Хуейсянь.

У 2014 році повіт Чан'юань був виведений з підпорядкування владі міського округу Сіньсян і перейшов в пряме підпорядкування владі провінції Хенань.

DSC05023

23 липня до міста Суми прибула офіційна делегація з міста Сіньсян, провінція Хенань (Китайська Народна Республіка) на чолі зі старшим консультантом Муніципального народного уряду міста Сіньсян паном Чжаном Гуовей з метою встановлення дружніх відносин між містами та поглиблення співпраці.

DSC05013

24 липня 2018 року відбулася офіційна зустріч Сумського міського голови з представниками китайської делегації, у якій взяли участь заступники міського голови, науковці, народні депутати України Сугоняко О.Л. та Медуниця О.В. Під час зустрічі сторони презентувати один одному свої міста та їх можливості, підписали Меморандум про наміри щодо дружніх обмінів та співпраці, встановлення побратимських відносин а також Меморандум про співпрацю між Сумською міською радою (Україна) та Муніципальним народним урядом міста Сіньсян, провінція Хенань (Китайська Народна Республіка) та обмінялися пам’ятними подарунками.

DSC05010

Оскільки одним з пріоритетних напрямків співпраці для китайських партнерів є співпраця у сфері науки у ході зустрічі відбулося підписання договору між СНАУ, Інститутом прикладної фізики Національної академії наук України та Європейським агрофізичним інститутом м. Сіньсян про створення центру високих технологій у сільському господарстві. Угоду уклали ректор Сумського національного аграрного університету Володимир Ладика, директор інституту прикладної фізики Національної академії наук України Володимир Сторіжко та генеральний директор «Європейського агрофізичного інституту» міста Сіньсян Сяо Їдун.

DSC04973

Після зустрічі з керівництвом міста іноземні гості відвідали Сумський національний аграрний університет, Сумський державний університет, прийняли участь у зустрічі з керівниками обласної державної адміністрації та обласної ради, міськими головами міст Суми, Шостка та Тростянець, керівниками наукових установ, представниками інших державних органів. Яскравим завершенням візиту до обласного центру стало відвідування музичного концерту у Сумській обласній філармонії.

DSC05000

DSC04953 DSC04941 DSC04946 DSC04980 DSC04937 DSC04917 DSC04913 DSC04910 DSC04907 DSC04904